Plugins - Advanced Custom Fields - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (560 entries)

en: Upgrade to Pro
ja_JP: プロ版にアップグレード

en: Gallery (Pro only)
ja_JP: ギャラリー (プロ版のみ)

en: Clone (Pro only)
ja_JP: 複製 (プロ版のみ)

en: Flexible Content (Pro only)
ja_JP: フレキシブルコンテンツ (プロ版のみ)

en: Repeater (Pro only)
ja_JP: リピーター (プロ版のみ)

[ctx: post status]
en: Active
ja_JP: 有効

en: '%s' is not a valid email address
ja_JP: '%s' は有効なメールアドレスではありません

en: Color value
ja_JP: 明度

en: Select default color
ja_JP: デフォルトの色を選択

en: Clear color
ja_JP: 色をクリア

en: Blocks
ja_JP: ブロック

en: Options
ja_JP: オプション

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Menu items
ja_JP: メニュー項目

en: Widgets
ja_JP: ウィジェット

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: JSON field group (newer)
ja_JP: JSON フィールドグループ (新しい方)

en: Original field group
ja_JP: 元のフィールドグループ

en: Last updated: %s
ja_JP: 最終更新日: %s

en: Sorry, this field group is unavailable for diff comparison.
ja_JP: このフィールドグループは diff 比較に使用できません。

en: Invalid field group ID.
ja_JP: 無効なフィールドグループ ID。

en: Invalid field group parameter(s).
ja_JP: 無効なフィールドグループパラメータ。

en: Awaiting save
ja_JP: 保存待ち

en: Saved
ja_JP: 保存しました

en: Import
ja_JP: インポート

en: Review changes
ja_JP: 変更をレビュー

en: Located in: %s
ja_JP: 位置: %s

en: Located in plugin: %s
ja_JP: プラグイン中の位置: %s

en: Located in theme: %s
ja_JP: テーマ内の位置: %s

en: Various
ja_JP: 各種

en: Sync changes
ja_JP: 変更を同期

en: Loading diff
ja_JP: 差分を読み込み中

en: Review local JSON changes
ja_JP: ローカルの JSON 変更をレビュー

en: Visit website
ja_JP: サイトへ移動

en: View details
ja_JP: 詳細を表示

en: Version %s
ja_JP: バージョン %s

en: Information
ja_JP: 情報

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">ヘルプデスク</a>。サポートの専門家がお客様のより詳細な技術的課題をサポートします。

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the ‘how-tos’ of the ACF world.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">ディスカッション</a>。コミュニティフォーラムには、活発でフレンドリーなコミュニティがあり、ACF の世界の「ハウツー」を理解する手助けをしてくれるかもしれません。

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">ドキュメンテーション</a>。私たちの豊富なドキュメントには、お客様が遭遇する可能性のあるほとんどの状況に対するリファレンスやガイドが含まれています。

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
ja_JP: 私たちはサポートを非常に重要視しており、ACF を使ったサイトを最大限に活用していただきたいと考えています。何か問題が発生した場合には、複数の場所でサポートを受けることができます:

en: Help & Support
ja_JP: ヘルプとサポート

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
ja_JP: お困りの際は「ヘルプとサポート」タブからお問い合わせください。

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
ja_JP: 初めてフィールドグループを作成する前にまず<a href="%s" target="_blank">スタートガイド</a>に目を通して、プラグインの理念やベストプラクティスを理解することをおすすめします。

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
ja_JP: Advanced Custom Fields プラグインは、WordPress の編集画面を追加フィールドでカスタマイズするためのビジュアルフォームビルダーと、カスタムフィールドの値を任意のテーマテンプレートファイルに表示するための直感的な API を提供します。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Location type "%s" is already registered.
ja_JP: 位置タイプ「%s」はすでに登録されています。

en: Class "%s" does not exist.
ja_JP: クラス "%s" は存在しません。

[ctx: post status]
en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Invalid nonce.
ja_JP: 無効な nonce。

en: Error loading field.
ja_JP: フィールドの読み込みエラー。

en: <strong>Error</strong>: %s
ja_JP: <strong>エラー</strong>: %s

en: Widget
ja_JP: ウィジェット

en: User Role
ja_JP: ユーザー権限グループ

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Post Format
ja_JP: 投稿フォーマット

en: Menu Item
ja_JP: メニュー項目

en: Post Status
ja_JP: 投稿ステータス

en: Menus
ja_JP: メニュー

en: Menu Locations
ja_JP: メニューの位置

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Post Taxonomy
ja_JP: 投稿タクソノミー

en: Child Page (has parent)
ja_JP: 子ページ (親ページあり)

en: Parent Page (has children)
ja_JP: 親ページ (子ページあり)

en: Top Level Page (no parent)
ja_JP: 最上位レベルのページ (親ページなし)

en: Posts Page
ja_JP: 投稿ページ

en: Front Page
ja_JP: フロントページ

en: Page Type
ja_JP: ページタイプ

en: Viewing back end
ja_JP: バックエンドで表示

en: Viewing front end
ja_JP: フロントエンドで表示

en: Logged in
ja_JP: ログイン済み

en: Current User
ja_JP: 現在のユーザー

en: Page Template
ja_JP: 固定ページテンプレート

en: Register
ja_JP: 登録

en: Add / Edit
ja_JP: 追加 / 編集

en: User Form
ja_JP: ユーザーフォーム

en: Page Parent
ja_JP: 親ページ

en: Super Admin
ja_JP: 特権管理者

en: Current User Role
ja_JP: 現在のユーザー権限グループ

en: Default Template
ja_JP: デフォルトテンプレート

en: Post Template
ja_JP: 投稿テンプレート

en: Post Category
ja_JP: 投稿カテゴリー

en: All %s formats
ja_JP: すべての%sフォーマット

en: Attachment
ja_JP: 添付ファイル

en: %s value is required
ja_JP: %s の値は必須です

en: Show this field if
ja_JP: このフィールドグループの表示条件

en: Conditional Logic
ja_JP: 条件判定

en: and
ja_JP: と

en: Local JSON
ja_JP: ローカル JSON

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
ja_JP: また、すべてのプレミアムアドオン ( %s) が最新版に更新されていることを確認してください。

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
ja_JP: このバージョンにはデータベースの改善が含まれており、アップグレードが必要です。

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
ja_JP: %1$s v%2$sへの更新をありがとうございます。

en: Database Upgrade Required
ja_JP: データベースのアップグレードが必要

en: Options Page
ja_JP: オプションページ

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Flexible Content
ja_JP: 柔軟なコンテンツ

en: Repeater
ja_JP: 繰り返し

en: Back to all tools
ja_JP: すべてのツールに戻る

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
ja_JP: 複数のフィールドグループが編集画面に表示される場合、最初のフィールドグループ (最小の番号を持つもの) のオプションが使用されます

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
ja_JP: 編集画面で<b>非表示</b>にする項目を<b>選択して</b>ください。

en: Hide on screen
ja_JP: 画面上で非表示

en: Send Trackbacks
ja_JP: トラックバック送信

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Page Attributes
ja_JP: ページ属性

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Discussion
ja_JP: ディスカッション

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Content Editor
ja_JP: コンテンツエディター

en: Permalink
ja_JP: パーマリンク

en: Shown in field group list
ja_JP: フィールドグループリストに表示

en: Field groups with a lower order will appear first
ja_JP: 下位のフィールドグループを最初に表示

en: Order No.
ja_JP: 注文番号

en: Below fields
ja_JP: フィールドの下

en: Below labels
ja_JP: ラベルの下

en: Instruction placement
ja_JP: 手順の配置

en: Label placement
ja_JP: ラベルの配置

en: Side
ja_JP: サイド

en: Normal (after content)
ja_JP: 通常 (コンテンツの後)

en: High (after title)
ja_JP: 高 (タイトルの後)

en: Position
ja_JP: 位置

en: Seamless (no metabox)
ja_JP: シームレス (メタボックスなし)

en: Standard (WP metabox)
ja_JP: 標準 (WP メタボックス)

en: Style
ja_JP: スタイル

en: + Add Field
ja_JP: + フィールドを追加

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
ja_JP: フィールドがありません。<strong> + フィールドを追加</strong>ボタンを押して、最初のフィールドを作成してください。

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Key
ja_JP: キー

en: Order
ja_JP: 順序

en: Close Field
ja_JP: フィールドを閉じる

en: id
ja_JP: ID

en: class
ja_JP: クラス

en: width
ja_JP: 横幅

en: Wrapper Attributes
ja_JP: ラッパー属性

en: Required?
ja_JP: 必須項目ですか ?

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
ja_JP: 投稿者向けの手順。データ送信時に表示されます

en: Instructions
ja_JP: 手順

en: Field Type
ja_JP: フィールドタイプ

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
ja_JP: スペースは不可、アンダースコアとダッシュは使用可能

en: Field Name
ja_JP: フィールド名

en: This is the name which will appear on the EDIT page
ja_JP: これは、編集ページに表示される名前です

en: Field Label
ja_JP: フィールドラベル

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete field
ja_JP: フィールドを削除

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move field to another group
ja_JP: フィールドを別のグループへ移動

en: Duplicate field
ja_JP: フィールドを複製

en: Edit field
ja_JP: フィールドを編集

en: Drag to reorder
ja_JP: ドラッグして順序を変更

en: Show this field group if
ja_JP: このフィールドグループを表示する条件

en: No updates available.
ja_JP: 利用可能な更新はありません。

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
ja_JP: データベースのアップグレードが完了しました。<a href="%s">変更点を表示</a>

en: Reading upgrade tasks...
ja_JP: アップグレードタスクを読み込んでいます...

en: Upgrade failed.
ja_JP: アップグレードに失敗しました。

en: Upgrade complete.
ja_JP: アップグレードが完了しました。

en: Upgrading data to version %s
ja_JP: データをバージョン%sへアップグレード中

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ja_JP: 続行する前にデータベースをバックアップすることを強くおすすめします。本当に更新ツールを今すぐ実行してもよいですか ?

en: Please select at least one site to upgrade.
ja_JP: アップグレードするサイトを1つ以上選択してください。

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
ja_JP: データベースのアップグレードが完了しました。<a href="%s">ネットワークダッシュボードに戻る</a>

en: Site is up to date
ja_JP: サイトは最新状態です

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
ja_JP: %1$s から %2$s へのデータベースのアップグレードが必要です

en: Site
ja_JP: サイト

en: Upgrade Sites
ja_JP: サイトをアップグレード

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
ja_JP: 以下のサイトはデータベースのアップグレードが必要です。更新したいものにチェックを入れて、%s をクリックしてください。

en: Add rule group
ja_JP: ルールグループを追加

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
ja_JP: どの編集画面でカスタムフィールドを表示するかを決定するルールを作成します

en: Rules
ja_JP: ルール

en: Copied
ja_JP: コピーしました

en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
ja_JP: 以下のコードは選択したフィールドグループのローカルバージョンとして登録に使えます。ローカルフィールドグループは読み込み時間の短縮やバージョンコントロール、動的なフィールド/設定など多くの利点があります。以下のコードをテーマの functions.php や外部ファイルにコピー & ペーストしてください。

en: Export File
ja_JP: ファイルをエクスポート

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
ja_JP: エクスポートしたいフィールドグループとエクスポート方法を選んでください。ダウンロードボタンでは別の ACF をインストールした環境でインポートできる JSON ファイルがエクスポートされます。生成ボタンではテーマ内で利用できる PHP コードが生成されます。

en: Select Field Groups
ja_JP: フィールドグループを選択

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
ja_JP[0]: %s個のフィールドグループをエクスポートしました。

en: No field groups selected
ja_JP: フィールド未選択

en: Generate PHP
ja_JP: PHP を生成

en: Export Field Groups
ja_JP: フィールドグループをエクスポート

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
ja_JP[0]: %s個のフィールドグループをインポートしました

en: Import file empty
ja_JP: 空ファイルのインポート

en: Incorrect file type
ja_JP: 不正なファイルの種類

en: Error uploading file. Please try again
ja_JP: ファイルアップロードエラー。もう一度お試しください

en: Import File
ja_JP: ファイルをインポート

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
ja_JP: インポートしたい ACF の JSON ファイルを選択してください。下のインポートボタンをクリックすると、ACF はフィールドグループをインポートします。

en: Import Field Groups
ja_JP: フィールドグループをインポート

en: Sync
ja_JP: 同期

en: Select %s
ja_JP: %sを選択

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Duplicate this item
ja_JP: この項目を複製

en: Description
ja_JP: 説明

en: Sync available
ja_JP: 同期が利用できます

en: Field group synchronised. | %s field groups synchronised.
ja_JP[0]: %s件のフィールドグループを同期しました。

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
ja_JP[0]: %s件のフィールドグループを複製しました。

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 使用中 <span class="count">(%s)</span>

en: Review sites & upgrade
ja_JP: サイトをレビューしてアップグレード

en: Upgrade Database
ja_JP: データベースをアップグレード

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Move Field
ja_JP: フィールドを移動

en: Please select the destination for this field
ja_JP: このフィールドの移動先を選択してください

en: Close Window
ja_JP: ウィンドウを閉じる

en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
ja_JP: %1$s フィールドは現在 %2$s フィールドグループにあります

en: Move Complete.
ja_JP: 移動が完了しました。

en: Active
ja_JP: 有効

en: Field Keys
ja_JP: フィールドキー

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Location
ja_JP: 所在地

en: copy
ja_JP: コピー

en: (this field)
ja_JP: (このフィールド)

en: Checked
ja_JP: チェック済み

en: Move Custom Field
ja_JP: カスタムフィールドを移動

en: No toggle fields available
ja_JP: 利用可能な切り替えフィールドがありません

en: Move to trash. Are you sure?
ja_JP: ゴミ箱に移動します。よろしいですか ?

en: Field group title is required
ja_JP: フィールドグループのタイトルは必須です

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
ja_JP: 変更を保存するまでこのフィールドは移動できません

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
ja_JP: "field_" という文字列はフィールド名の先頭に使うことはできません

en: Field group draft updated.
ja_JP: フィールドグループ下書きを更新しました。

en: Field group scheduled for.
ja_JP: フィールドグループを公開予約しました。

en: Field group submitted.
ja_JP: フィールドグループを送信しました。

en: Field group saved.
ja_JP: フィールドグループを保存しました。

en: Field group published.
ja_JP: フィールドグループを公開しました。

en: Field group deleted.
ja_JP: フィールドグループを削除しました。

en: Field group updated.
ja_JP: フィールドグループを更新しました。

en: Tools
ja_JP: ツール

en: is not equal to
ja_JP: 等しくない

en: is equal to
ja_JP: 等しい

en: Forms
ja_JP: フォーム

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Relational
ja_JP: 関連

en: Choice
ja_JP: 選択

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Field type does not exist
ja_JP: フィールドタイプが存在しません

en: Spam Detected
ja_JP: スパムを検出しました

en: Post updated
ja_JP: 投稿を更新しました

en: Update
ja_JP: 更新

en: Validate Email
ja_JP: メールを確認

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Edit field group
ja_JP: フィールドグループを編集

en: Selection is less than
ja_JP: 選択範囲が以下より小さい場合

en: Selection is greater than
ja_JP: 選択範囲が以下より大きい場合

en: Value is less than
ja_JP: 値が以下より小さい場合

en: Value is greater than
ja_JP: 値が以下より大きい場合

en: Value contains
ja_JP: 以下の値が含まれる場合

en: Value matches pattern
ja_JP: 値が以下のパターンに一致する場合

en: Value is not equal to
ja_JP: 値が以下に等しくない場合

en: Value is equal to
ja_JP: 値が以下に等しい場合

en: Has no value
ja_JP: 値がない場合

en: Has any value
ja_JP: 任意の値あり

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Are you sure?
ja_JP: 本当に実行しますか ?

en: %d fields require attention
ja_JP: %d個のフィールドで確認が必要です

en: 1 field requires attention
ja_JP: 1つのフィールドで確認が必要です

en: Validation failed
ja_JP: 検証失敗

en: Validation successful
ja_JP: 検証成功

en: Restricted
ja_JP: 制限

en: Collapse Details
ja_JP: 詳細を折りたたむ

en: Expand Details
ja_JP: 詳細を展開

en: Uploaded to this post
ja_JP: この投稿へのアップロード

[ctx: verb]
en: Update
ja_JP: 更新

[ctx: verb]
en: Edit
ja_JP: 編集

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
ja_JP: このページから移動した場合、変更は失われます

en: File type must be %s.
ja_JP: ファイル形式は %s である必要があります。

en: or
ja_JP: または

en: File size must not exceed %s.
ja_JP: ファイルサイズは %s 以下である必要があります。

en: File size must be at least %s.
ja_JP: ファイルサイズは %s 以上である必要があります。

en: Image height must not exceed %dpx.
ja_JP: 画像の高さは %dpx 以下である必要があります。

en: Image height must be at least %dpx.
ja_JP: 画像の高さは %dpx 以上である必要があります。

en: Image width must not exceed %dpx.
ja_JP: 画像の幅は %dpx 以下である必要があります。

en: Image width must be at least %dpx.
ja_JP: 画像の幅は %dpx 以上である必要があります。

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: Full Size
ja_JP: フルサイズ

en: Large
ja_JP: 大

en: Medium
ja_JP: 中

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: (no label)
ja_JP: (ラベルなし)

en: Sets the textarea height
ja_JP: テキストエリアの高さを設定

en: Rows
ja_JP: 行

en: Text Area
ja_JP: テキストエリア

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
ja_JP: 追加のチェックボックスを先頭に追加して、すべての選択肢を切り替えます

en: Toggle
ja_JP: 切り替え

en: Save 'custom' values to the field's choices
ja_JP: フィールドの選択肢として「カスタム」を保存する

en: Save Custom
ja_JP: カスタム値を保存

en: Allow 'custom' values to be added
ja_JP: 「カスタム」値の追加を許可する

en: Allow Custom
ja_JP: カスタム値を許可

en: Add new choice
ja_JP: 新規選択肢を追加

en: Toggle All
ja_JP: すべて切り替え

en: Allow Archives URLs
ja_JP: アーカイブ URL を許可

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Page Link
ja_JP: ページリンク

en: Add
ja_JP: 追加

en: Name
ja_JP: 名前

en: %s added
ja_JP: %s を追加しました

en: %s already exists
ja_JP: %s はすでに存在しています

en: User unable to add new %s
ja_JP: ユーザーが新規 %s を追加できません

en: Term ID
ja_JP: ターム ID

en: Term Object
ja_JP: タームオブジェクト

en: Load value from posts terms
ja_JP: 投稿タームから値を読み込む

en: Load Terms
ja_JP: タームを読み込む

en: Connect selected terms to the post
ja_JP: 選択したタームを投稿に関連付ける

en: Save Terms
ja_JP: タームを保存

en: Allow new terms to be created whilst editing
ja_JP: 編集中に新しいタームを作成できるようにする

en: Create Terms
ja_JP: タームを追加

en: Radio Buttons
ja_JP: ラジオボタン

en: Single Value
ja_JP: 単一値

en: Multi Select
ja_JP: 複数選択

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

en: Multiple Values
ja_JP: 複数値

en: Select the appearance of this field
ja_JP: このフィールドの外観を選択

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Select the taxonomy to be displayed
ja_JP: 表示するタクソノミーを選択

[ctx: No terms]
en: No %s
ja_JP: %s なし

en: Value must be equal to or lower than %d
ja_JP: 値は%d文字以下である必要があります

en: Value must be equal to or higher than %d
ja_JP: 値は%d文字以上である必要があります

en: Value must be a number
ja_JP: 値は数字である必要があります

en: Number
ja_JP: 番号

en: Save 'other' values to the field's choices
ja_JP: フィールドの選択肢として「その他」を保存する

en: Save Other
ja_JP: その他を保存

en: Add 'other' choice to allow for custom values
ja_JP: 「その他」の選択肢を追加してカスタム値を許可

en: Other
ja_JP: その他

en: Radio Button
ja_JP: ラジオボタン

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
ja_JP: 前のアコーディオンを停止するエンドポイントを定義します。このアコーディオンは表示されません。

en: Allow this accordion to open without closing others.
ja_JP: 他のアコーディオンを閉じずにこのアコーディオンを開くことができるようにする。

en: Multi-expand
ja_JP: マルチ展開

en: Display this accordion as open on page load.
ja_JP: このアコーディオンをページの読み込み時に開いた状態で表示します。

en: Open
ja_JP: 受付中

en: Accordion
ja_JP: アコーディオン

en: Restrict which files can be uploaded
ja_JP: アップロード可能なファイルを制限

en: File ID
ja_JP: ファイル ID

en: File URL
ja_JP: ファイルの URL

en: File Array
ja_JP: ファイル配列

en: Add File
ja_JP: ファイルを追加

en: No file selected
ja_JP: ファイルが選択されていません

en: File name
ja_JP: ファイル名

en: Update File
ja_JP: ファイルを更新

en: Edit File
ja_JP: ファイルを編集

en: Select File
ja_JP: ファイルを選択

en: File
ja_JP: ファイル

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Specify the value returned
ja_JP: 戻り値を指定します

en: Use AJAX to lazy load choices?
ja_JP: AJAX を使用して選択肢を遅延読み込みしますか ?

en: Enter each default value on a new line
ja_JP: 新しい行に各デフォルト値を入力してください

[ctx: verb]
en: Select
ja_JP: 選択

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
ja_JP: 読み込み失敗

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
ja_JP: 検索中&hellip;

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
ja_JP: 結果をさらに読み込み中&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
ja_JP: %d項目のみ選択可能です

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
ja_JP: 1項目のみ選択可能です

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
ja_JP: %d文字を削除してください

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
ja_JP: 1文字削除してください

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
ja_JP: %d文字以上を入力してください

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
ja_JP: 1つ以上の文字を入力してください

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
ja_JP: 一致する項目がありません

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ja_JP: %d件の結果が見つかりました。上下矢印キーを使って移動してください。

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
ja_JP: 1件の結果が利用可能です。Enter を押して選択してください。

[ctx: noun]
en: Select
ja_JP: 選択

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: User Object
ja_JP: ユーザーオブジェクト

en: User Array
ja_JP: ユーザー配列

en: All user roles
ja_JP: すべてのユーザー権限グループ

en: Filter by role
ja_JP: 権限グループで絞り込む

en: User
ja_JP: ユーザー

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: Select Color
ja_JP: 色を選択

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Color Picker
ja_JP: カラーピッカー

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
ja_JP: 選択

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
ja_JP: 完了

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
ja_JP: 現在

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
ja_JP: タイムゾーン

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
ja_JP: マイクロ秒

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
ja_JP: ミリ秒

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
ja_JP: 秒

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
ja_JP: 分

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
ja_JP: 時

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
ja_JP: 時間

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
ja_JP: 時間を選択

en: Date Time Picker
ja_JP: 日時選択ツール

en: Define an endpoint for the previous tabs to stop. This will start a new group of tabs.
ja_JP: 前のタブの終了地点を定義します。これにより新しいタブグループが開始されます。

en: Endpoint
ja_JP: エンドポイント

en: Left aligned
ja_JP: 左揃え

en: Top aligned
ja_JP: 上揃え

en: Placement
ja_JP: 配置

en: Tab
ja_JP: タブ

en: Value must be a valid URL
ja_JP: 値は有効な URL である必要があります

en: Url
ja_JP: URL

en: Link URL
ja_JP: リンク URL

en: Link Array
ja_JP: リンク配列

en: Opens in a new window/tab
ja_JP: 新しいウィンドウまたはタブで開く

en: Select Link
ja_JP: リンクを選択

en: Link
ja_JP: リンク

en: Email
ja_JP: メール

en: Step Size
ja_JP: ステップサイズ

en: Maximum Value
ja_JP: 最大値

en: Minimum Value
ja_JP: 最小値

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Both (Array)
ja_JP: 両方 (配列)

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Value
ja_JP: 値

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
ja_JP: 下記のように記述すると、値とラベルの両方を制御することができます:

en: Enter each choice on a new line.
ja_JP: 選択肢を改行で区切って入力してください。

en: Choices
ja_JP: 選択肢

en: Button Group
ja_JP: ボタングループ

en: Select multiple values?
ja_JP: 複数値を選択可能にしますか ?

en: Allow Null?
ja_JP: 空の値を許可しますか ?

en: Parent
ja_JP: 親

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
ja_JP: フィールドがクリックされるまで TinyMCE は初期化されません

en: Delay initialization?
ja_JP: 初期化を遅延させますか ?

en: Show Media Upload Buttons?
ja_JP: メディアアップロードボタンを表示しますか ?

en: Toolbar
ja_JP: ツールバー

en: Text Only
ja_JP: テキストのみ

en: Visual Only
ja_JP: ビジュアルのみ

en: Visual & Text
ja_JP: ビジュアルとテキスト

en: Tabs
ja_JP: タブ

en: Click to initialize TinyMCE
ja_JP: クリックして TinyMCE を初期化

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ja_JP: テキスト

en: Visual
ja_JP: ビジュアル

en: Wysiwyg Editor
ja_JP: WYSIWYG エディター

en: Value must not exceed %d characters
ja_JP: 値は%d文字以内である必要があります

en: Leave blank for no limit
ja_JP: 制限しない場合は空白にする

en: Character Limit
ja_JP: 文字数制限

en: Appears after the input
ja_JP: 入力内容の後に表示

en: Append
ja_JP: 追加

en: Appears before the input
ja_JP: 入力内容の前に表示

en: Prepend
ja_JP: 先頭に追加

en: Appears within the input
ja_JP: 入力内容の中に表示

en: Placeholder Text
ja_JP: プレースホルダーテキスト

en: Appears when creating a new post
ja_JP: 新規投稿作成時に表示

en: Text
ja_JP: テキスト

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
ja_JP[0]: %1$sは%2$s個以上選択する必要があります

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Post Object
ja_JP: 投稿オブジェクト

en: Maximum posts
ja_JP: 最大投稿

en: Minimum posts
ja_JP: 最小投稿

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Selected elements will be displayed in each result
ja_JP: 選択した要素がそれぞれの結果に表示されます

en: Elements
ja_JP: 要素

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: All taxonomies
ja_JP: すべてのタクソノミー

en: Filter by Taxonomy
ja_JP: タクソノミーで絞り込み

en: All post types
ja_JP: すべての投稿タイプ

en: Filter by Post Type
ja_JP: 投稿タイプでフィルター

en: Search...
ja_JP: 検索…

en: Select taxonomy
ja_JP: タクソノミーを選択

en: Select post type
ja_JP: 投稿タイプを選択

en: No matches found
ja_JP: 一致する項目がありません

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: Maximum values reached ( {max} values )
ja_JP: 最大値 ({max}) に達しました

en: Relationship
ja_JP: 関係

en: Comma separated list. Leave blank for all types
ja_JP: カンマ区切りのリスト。すべてのタイプを許可する場合は空白のままにします

en: Allowed file types
ja_JP: 許可されたファイルの種類

en: Maximum
ja_JP: 最大

en: File size
ja_JP: ファイルサイズ

en: Restrict which images can be uploaded
ja_JP: アップロード可能な画像を制限

en: Minimum
ja_JP: 最小

en: Uploaded to post
ja_JP: 投稿にアップロード

en: All
ja_JP: すべて

en: Limit the media library choice
ja_JP: メディアライブラリの選択肢を制限

en: Library
ja_JP: ライブラリ

en: Preview Size
ja_JP: プレビューサイズ

en: Image ID
ja_JP: 画像 ID

en: Image URL
ja_JP: 画像 URL

en: Image Array
ja_JP: 画像配列

en: Specify the returned value on front end
ja_JP: フロントエンドへの返り値を指定してください

en: Return Value
ja_JP: 返り値

en: Add Image
ja_JP: 画像を追加

en: No image selected
ja_JP: 画像が選択されていません

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Edit
ja_JP: 編集

en: All images
ja_JP: すべての画像

en: Update Image
ja_JP: 画像を更新

en: Edit Image
ja_JP: 画像を編集

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択

en: Image
ja_JP: 画像

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
ja_JP: HTML マークアップのコードとして表示を許可

en: Escape HTML
ja_JP: HTML をエスケープ

en: No Formatting
ja_JP: 書式設定なし

en: Automatically add &lt;br&gt;
ja_JP: 自動的に &lt;br&gt; を追加

en: Automatically add paragraphs
ja_JP: 自動的に段落追加する

en: Controls how new lines are rendered
ja_JP: 改行をどのように表示するか制御

en: New Lines
ja_JP: 改行

en: Week Starts On
ja_JP: 週の始まり

en: The format used when saving a value
ja_JP: 値を保存するときに使用される形式

en: Save Format
ja_JP: 書式を保存

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
ja_JP: 前へ

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
ja_JP: 次へ

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
ja_JP: 今日

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
ja_JP: 完了

en: Date Picker
ja_JP: 日付選択ツール

en: Width
ja_JP: 幅

en: Embed Size
ja_JP: 埋め込みサイズ

en: Enter URL
ja_JP: URL を入力

en: Text shown when inactive
ja_JP: 無効化時に表示されるテキスト

en: Off Text
ja_JP: 無効化時のテキスト

en: Text shown when active
ja_JP: 有効時に表示するテキスト

en: On Text
ja_JP: アクティブ時のテキスト

en: Stylised UI
ja_JP: スタイリッシュな UI

en: Default Value
ja_JP: 初期値

en: Displays text alongside the checkbox
ja_JP: チェックボックスの横にテキストを表示

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: True / False
ja_JP: 真/偽

en: Row
ja_JP: 行

en: Table
ja_JP: テーブル

en: Block
ja_JP: ブロック

en: Specify the style used to render the selected fields
ja_JP: 選択したフィールドのレンダリングに使用されるスタイルを指定します

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Sub Fields
ja_JP: サブフィールド

en: Group
ja_JP: グループ

en: Customize the map height
ja_JP: 地図の高さをカスタマイズ

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Set the initial zoom level
ja_JP: 地図のデフォルトズームレベルを設定

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: Center the initial map
ja_JP: 地図のデフォルト中心位置を設定

en: Center
ja_JP: 中央

en: Search for address...
ja_JP: 住所を検索…

en: Find current location
ja_JP: 現在の場所を検索

en: Clear location
ja_JP: 位置情報をクリア

en: Search
ja_JP: 検索

en: Sorry, this browser does not support geolocation
ja_JP: お使いのブラウザーは位置情報機能に対応していません

en: Google Map
ja_JP: Google マップ

en: The format returned via template functions
ja_JP: テンプレート関数で返されるフォーマット

en: Return Format
ja_JP: 戻り値の形式

en: Custom:
ja_JP: カスタム:

en: The format displayed when editing a post
ja_JP: 投稿編集時に表示される書式

en: Display Format
ja_JP: 表示形式

en: Time Picker
ja_JP: 時間選択ツール

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 停止中 <span class="count">(%s)</span>

en: No Fields found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にフィールドが見つかりません

en: No Fields found
ja_JP: フィールドが見つかりません

en: Search Fields
ja_JP: フィールドを検索

en: View Field
ja_JP: フィールドを表示

en: New Field
ja_JP: 新規フィールド

en: Edit Field
ja_JP: フィールドを編集

en: Add New Field
ja_JP: 新規フィールドを追加

en: Field
ja_JP: フィールド

en: Fields
ja_JP: フィールド

en: No Field Groups found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にフィールドグループが見つかりません

en: No Field Groups found
ja_JP: フィールドグループが見つかりません

en: Search Field Groups
ja_JP: フィールドグループを検索

en: View Field Group
ja_JP: フィールドグループを表示

en: New Field Group
ja_JP: 新規フィールドグループ

en: Edit Field Group
ja_JP: フィールドグループを編集

en: Add New Field Group
ja_JP: 新規フィールドグループを追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Field Group
ja_JP: フィールドグループ

en: Field Groups
ja_JP: フィールドグループ

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
ja_JP: パワフル、プロフェッショナル、直感的なフィールドで WordPress をカスタマイズ。
