Plugins - Advanced Custom Fields (ACF®) - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1094 entries)

en: #
ja_JP: No.

en: %1$s is not one of %2$s
ja_JP: %1$s は %2$s に当てはまりません

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
ja_JP[0]: %1$s は投稿タイプ %2$s である必要があります。

en: %1$s must have a valid post ID.
ja_JP: %1$s は有効な投稿 ID である必要があります。

en: %1$s must have a valid user ID.
ja_JP: %1$s は有効なユーザー ID である必要があります。

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
ja_JP[0]: %1$s はターム %2$s である必要があります。

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
ja_JP[0]: %1$sは%2$s個以上選択する必要があります

en: %d fields require attention
ja_JP: %d個のフィールドで確認が必要です

en: %s Archives
ja_JP: %s アーカイブ

en: %s Attributes
ja_JP: %s の属性

en: %s Field
ja_JP: %s フィールド

en: %s Link
ja_JP: %s リンク

en: %s added
ja_JP: %s を追加しました

en: %s already exists
ja_JP: %s はすでに存在しています

en: %s fields
ja_JP: %s フィールド

en: %s list
ja_JP: %s リスト

en: %s post type created
ja_JP: %s 投稿タイプを作成しました

en: %s post type updated
ja_JP: %s 投稿タイプを更新しました

en: %s published privately.
ja_JP: %s を限定公開しました。

en: %s published.
ja_JP: %s を公開しました。

en: %s requires a valid attachment ID.
ja_JP: %s には有効な添付ファイル ID が必要です。

en: %s reverted to draft.
ja_JP: %s を下書きに戻しました。

en: %s scheduled.
ja_JP: %s を予約しました。

en: %s taxonomy created
ja_JP: %s タクソノミーが作成されました

en: %s taxonomy updated
ja_JP: %s タクソノミーの更新

en: %s updated.
ja_JP: %s を更新しました。

en: %s value is required
ja_JP: %s の値は必須です

en: '%s' is not a valid email address
ja_JP: '%s' は有効なメールアドレスではありません

en: 'High' position not supported in the Block Editor
ja_JP: 位置「高」はブロックエディタ―ではサポートされていません

en: (Duplicated from %s)
ja_JP: ( %s からの複製)

en: (no label)
ja_JP: (ラベルなし)

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: (this field)
ja_JP: (このフィールド)

en: 1 field requires attention
ja_JP: 1つのフィールドで確認が必要です

en: 4 Months Free
ja_JP: 4ヶ月無料

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">ディスカッション</a>。コミュニティフォーラムには、活発でフレンドリーなコミュニティがあり、ACFの世界の「ハウツー」を理解する手助けをしてくれるかもしれません。

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">ドキュメンテーション</a>。私たちの豊富なドキュメントには、お客様が遭遇する可能性のあるほとんどの状況に対するリファレンスやガイドが含まれています。

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">ヘルプデスク</a>。サポートの専門家がお客様のより詳細な技術的課題をサポートします。

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
ja_JP: 編集画面で<b>非表示</b>にする項目を<b>選択して</b>ください。

en: <strong>Error</strong>: %s
ja_JP: <strong>エラー</strong>: %s

en: A PHP function name to be called for sanitizing taxonomy data saved from a meta box.
ja_JP: メタボックスから保存されたタクソノミーデータをサニタイズするために呼び出されるPHP関数名。

en: A basic text input, useful for storing single string values.
ja_JP: 基本的なテキスト入力で、単一の文字列値を格納するのに便利です。

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
ja_JP: テキストの段落を保存するための標準的な入力テキストエリア。

en: A descriptive summary of the taxonomy.
ja_JP: タクソノミーの説明的要約。

en: A descriptive summary of the term.
ja_JP: タームの説明的要約。

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
ja_JP: あなたが指定した値を持つボタンのグループ、ユーザーは提供された値から1つのオプションを選択することができます。

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
ja_JP: ユーザーが1つ、または指定した複数の値を選択できるチェックボックス入力のグループ。

en: A link to a %s
ja_JP: %s へのリンク

en: A link to a %s.
ja_JP: %s へのリンク。

en: A link to a post.
ja_JP: 投稿へのリンク。

en: A link to a tag
ja_JP: タグへのリンク

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
ja_JP: メールアドレスを保存するために特別に設計されたテキスト入力。

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
ja_JP: ウェブアドレスを保存するために特別に設計されたテキスト入力。

en: ACF PRO Feature
ja_JP: ACF PRO 機能

en: ACF PRO Logo
ja_JP: ACF PRO ロゴ

en: ACF PRO logo
ja_JP: ACF PRO ロゴ

en: Accordion
ja_JP: アコーディオン

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Activate this item
ja_JP: この項目を有効化する

en: Active
ja_JP: 有効

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 使用中 <span class="count">(%s)</span>

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add 'other' choice to allow for custom values
ja_JP: 「その他」の選択肢を追加してカスタム値を許可

en: Add / Edit
ja_JP: 追加 / 編集

en: Add Custom
ja_JP: カスタムの追加

en: Add Field
ja_JP: フィールドを追加

en: Add Field Group
ja_JP: フィールドグループを追加する

en: Add File
ja_JP: ファイルを追加

en: Add Image
ja_JP: 画像を追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New %s
ja_JP: 新規%sを追加

en: Add New Field
ja_JP: 新規フィールドを追加

en: Add New Field Group
ja_JP: 新規フィールドグループを追加

en: Add New Item
ja_JP: 新規項目を追加

en: Add New Post
ja_JP: 新規投稿を追加

en: Add New Post Type
ja_JP: 新規投稿タイプを追加

en: Add New Tag
ja_JP: 新規タグを追加

en: Add New Taxonomy
ja_JP: 新規タクソノミーを追加

en: Add Options Page
ja_JP: オプションページを追加

en: Add Or Remove Items
ja_JP: 項目の追加または削除

en: Add Page Icon
ja_JP: ページ追加アイコン

en: Add Post Type
ja_JP: 投稿タイプを追加する

en: Add Taxonomy
ja_JP: タクソノミーを追加

en: Add Toggle All
ja_JP: すべてのトグルを追加

en: Add Your First Field
ja_JP: 最初のフィールドを追加

en: Add Your First Field Group
ja_JP: 最初のフィールドグループを追加

en: Add Your First Post Type
ja_JP: 最初の投稿タイプを追加

en: Add Your First Taxonomy
ja_JP: 最初のタクソノミーを追加

en: Add fields
ja_JP: フィールドを追加

en: Add fields to %s
ja_JP: フィールドの追加 %s

en: Add new choice
ja_JP: 新規選択肢を追加

en: Add or remove %s
ja_JP: %s を追加または削除する

en: Add or remove tags
ja_JP: タグの追加もしくは削除

en: Add rule group
ja_JP: ルールグループを追加

en: Add this %s to the location rules of the selected field groups.
ja_JP: %s を選択したフィールドグループのロケーションルールに追加します。

en: Add title
ja_JP: タイトルを追加

en: Admin Menu Parent
ja_JP: 親メニュー管理者

en: Admin menu name for the post type.
ja_JP: 投稿タイプの管理メニュー名。

en: Advanced
ja_JP: 高度

en: Advanced Configuration
ja_JP: 高度な設定

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
ja_JP: Advanced Custom Fields と Advanced Custom Fields PRO を同時に有効化しないでください。
    Advanced Custom Fields PROを自動的に無効化しました。

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
ja_JP: Advanced Custom Fields と Advanced Custom Fields PRO を同時に有効化しないでください。
    Advanced Custom Fields を自動的に無効化しました。

en: Advanced Custom Fields logo
ja_JP: Advanced Custom Fields ロゴ

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

en: Align Pull Left Icon
ja_JP: 左揃えアイコン

en: Align Pull Right Icon
ja_JP: 右揃えアイコン

en: All
ja_JP: すべて

en: All %s
ja_JP: %s 一覧

en: All %s formats
ja_JP: すべての%sフォーマット

en: All Items
ja_JP: すべての項目

en: All Posts
ja_JP: 投稿一覧

en: All Tags
ja_JP: すべての タグ

en: All images
ja_JP: すべての画像

en: All post types
ja_JP: すべての投稿タイプ

en: All taxonomies
ja_JP: すべてのタクソノミー

en: All user roles
ja_JP: すべてのユーザー権限グループ

en: Allow 'custom' values to be added
ja_JP: 「カスタム」値の追加を許可する

en: Allow Archives URLs
ja_JP: アーカイブ URL を許可

en: Allow Custom Values
ja_JP: カスタム値の許可

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
ja_JP: HTML マークアップのコードとして表示を許可

en: Allow Null
ja_JP: 空の値を許可

en: Allow Other Choice
ja_JP: 他の選択肢を許可

en: Allow new terms to be created whilst editing
ja_JP: 編集中に新しいタームを作成できるようにする

en: Allow this accordion to open without closing others.
ja_JP: 他のアコーディオンを閉じずにこのアコーディオンを開くことができるようにする。

en: Allowed File Types
ja_JP: 許可されるファイルの種類

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
ja_JP: データオブジェクト間のリレーションシップを作成するために使用できる、1人または複数のユーザーを選択できます。

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
ja_JP: コンテンツの編集中に表示される折りたたみ可能なパネルに、カスタムフィールドをグループ化して整理することができます。大規模なデータセットを整理整頓するのに便利です。

en: An input limited to numerical values.
ja_JP: 数値のみの入力

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
ja_JP: 日時を選択するためのインタラクティブな UI。フィールドの設定で日付の返送形式をカスタマイズできます。

en: An interactive UI for picking a date. The date return format can be customized using the field settings.
ja_JP: 日付を選択するためのインタラクティブな UI。フィールド設定で日付の返送形式をカスタマイズできます。

en: An interactive UI for selecting a color, or specifying a Hex value.
ja_JP: 色を選択したり、Hex 値を指定するためのインタラクティブな UI。

en: An interactive UI for selecting a location using Google Maps. Requires a Google Maps API key and additional configuration to display correctly.
ja_JP: Google マップを使って場所を選択するためのインタラクティブな UI。正しく表示するには Google マップ API キーと追加設定が必要です。

en: Any post status
ja_JP: すべての投稿ステータス

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Appears after the input
ja_JP: 入力内容の後に表示

en: Appears before the input
ja_JP: 入力内容の前に表示

en: Appears when creating a new post
ja_JP: 新規投稿作成時に表示

en: Appears within the input
ja_JP: 入力内容の中に表示

en: Append
ja_JP: 追加

en: Archive
ja_JP: アーカイブ

en: Archive Slug
ja_JP: アーカイブスラッグ

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Archives Nav Menu
ja_JP: ナビメニューをアーカイブする

en: Are you sure?
ja_JP: 本当に実行しますか ?

en: As the button label when setting the featured image.
ja_JP: アイキャッチ画像を設定する際のボタンラベルとして

en: Assign Terms Capability
ja_JP: ターム割り当て

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
ja_JP: 階層化するには親のタームを指定します。たとえば「ジャズ」というタームを「ビバップ」や「ビッグバンド」の親として指定します。

en: Assigns search items text.
ja_JP: 検索項目のテキストを割り当てます。

en: Assigns text to the table hidden heading.
ja_JP: テーブルの非表示見出しにテキストを割り当てます。

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
ja_JP: テーブルのページ送りの非表示見出しにテキストを割り当てます。

en: Assigns the all items text.
ja_JP: すべての項目のテキストを割り当てます。

en: Assigns the menu name text.
ja_JP: メニュー名のテキストを割り当てます。

en: Attachment
ja_JP: 添付ファイル

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Attributes Meta Box
ja_JP: 属性メタボックス

en: Audio Icon
ja_JP: オーディオアイコン

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Automatically add &lt;br&gt;
ja_JP: 自動的に &lt;br&gt; を追加

en: Automatically add paragraphs
ja_JP: 自動的に段落追加する

en: Awaiting save
ja_JP: 保存待ち

en: Back To Items
ja_JP: 項目に戻る

en: Back to all tools
ja_JP: すべてのツールに戻る

en: Base URL
ja_JP: ベース URL

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Basic Settings
ja_JP: 基本設定

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
ja_JP: 初めてフィールドグループを作成する前にまず<a href="%s" target="_blank">スタートガイド</a>に目を通して、プラグインの理念やベストプラクティスを理解することをおすすめします。

en: Below fields
ja_JP: フィールドの下

en: Below labels
ja_JP: ラベルの下

en: Bidirectional
ja_JP: 双方向

en: Block
ja_JP: ブロック

en: Block Default Icon
ja_JP: ブロックデフォルトアイコン

en: Blocks
ja_JP: ブロック

en: Blocks Using Post Meta
ja_JP: 投稿メタを使用したブロック

en: Bold Icon
ja_JP: 太字アイコン

en: Both (Array)
ja_JP: 両方 (配列)

en: Break Icon
ja_JP: 改行アイコン

en: Browse Fields
ja_JP: フィールドを見る

en: Built for those that build with WordPress, by the team at %s
ja_JP: %s のチームによって、WordPressで構築する人々のために構築された

en: Businessman Icon
ja_JP: ビジネスマンアイコン

en: Button Group
ja_JP: ボタングループ

en: By default only admin users can edit this setting.
ja_JP: デフォルトでは管理者ユーザーのみがこの設定を編集できます。

en: By default only super admin users can edit this setting.
ja_JP: デフォルトでは特権管理者ユーザーのみがこの設定を編集できます。

en: Can Export
ja_JP: エクスポート可能

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Carrot Icon
ja_JP: にんじんアイコン

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Center
ja_JP: 中央

en: Center the initial map
ja_JP: 地図のデフォルト中心位置を設定

en: Character Limit
ja_JP: 文字数制限

en: Chat Icon
ja_JP: チャットアイコン

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

en: Checked
ja_JP: チェック済み

en: Child Page (has parent)
ja_JP: 子ページ (親ページあり)

en: Choice
ja_JP: 選択

en: Choices
ja_JP: 選択肢

en: Choose From Most Used
ja_JP: よく使うものから選択

en: Choose from the most used %s
ja_JP: 最もよく使われている%sから選択

en: Class "%s" does not exist.
ja_JP: クラス "%s" は存在しません。

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear color
ja_JP: 色をクリア

en: Clear location
ja_JP: 位置情報をクリア

en: Click to initialize TinyMCE
ja_JP: クリックして TinyMCE を初期化

en: Clone Field
ja_JP: フィールドを複製

en: Close Field
ja_JP: フィールドを閉じる

en: Close Modal
ja_JP: モーダルを閉じる

en: Close and Add Field
ja_JP: 閉じてフィールドを追加

en: Close modal
ja_JP: モーダルを閉じる

en: Code Icon
ja_JP: コードアイコン

en: Collapse Details
ja_JP: 詳細を折りたたむ

en: Color Picker
ja_JP: カラーピッカー

en: Color value
ja_JP: 明度

en: Comma separated list. Leave blank for all types
ja_JP: カンマ区切りのリスト。すべてのタイプを許可する場合は空白のままにします

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Conditional Logic
ja_JP: 条件判定

en: Connect selected terms to the post
ja_JP: 選択したタームを投稿に関連付ける

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Content Editor
ja_JP: コンテンツエディター

en: Controller Class
ja_JP: コントローラークラス

en: Controls how new lines are rendered
ja_JP: 改行をどのように表示するか制御

en: Copied
ja_JP: コピーしました

en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: Create Terms
ja_JP: タームを追加

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
ja_JP: どの編集画面でカスタムフィールドを表示するかを決定するルールを作成します

en: Create custom taxonomies to classify post type content
ja_JP: カスタムタクソノミーを作成して投稿タイプのコンテンツを分類しましょう

en: Create post type
ja_JP: 投稿タイプを作成

en: Create taxonomy
ja_JP: タクソノミーを作成

en: Created on %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s の %2$s に作成

en: Crop Icon
ja_JP: 切り抜きアイコン

en: Current User
ja_JP: 現在のユーザー

en: Current User Role
ja_JP: 現在のユーザー権限グループ

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom Meta Box
ja_JP: カスタムメタボックス

en: Custom Palette
ja_JP: カスタムパレット

en: Custom Palette Source
ja_JP: カスタムパレットソース

en: Custom Permalink
ja_JP: カスタムパーマリンク

en: Custom Query Variable
ja_JP: カスタムクエリー変数

en: Custom:
ja_JP: カスタム:

en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
ja_JP: パワフル、プロフェッショナル、直感的なフィールドで WordPress をカスタマイズ。

en: Customize the map height
ja_JP: 地図の高さをカスタマイズ

en: Customize the query variable name
ja_JP: クエリ変数名をカスタマイズ

en: Customize the query variable name.
ja_JP: クエリ変数名をカスタマイズ。

en: Customize the slug used in the URL
ja_JP: URLに使用されるスラッグをカスタマイズする

en: Customize the slug used in the URL.
ja_JP: URL に使用されるスラッグをカスタマイズする。

en: Dashboard Icon
ja_JP: ダッシュボードアイコン

en: Database Upgrade Required
ja_JP: データベースのアップグレードが必要

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
ja_JP: データベースのアップグレードが完了しました。<a href="%s">ネットワークダッシュボードに戻る</a>

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
ja_JP: データベースのアップグレードが完了しました。<a href="%s">変更点を表示</a>

en: Date Picker
ja_JP: 日付選択ツール

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
ja_JP: 完了

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
ja_JP: 今日

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
ja_JP: 次へ

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
ja_JP: 前へ

en: Date Time Picker
ja_JP: 日時選択ツール

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
ja_JP: 完了

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
ja_JP: 現在

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
ja_JP: 時

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
ja_JP: マイクロ秒

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
ja_JP: ミリ秒

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
ja_JP: 分

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
ja_JP: 秒

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
ja_JP: 選択

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
ja_JP: 時間を選択

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
ja_JP: 時間

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
ja_JP: タイムゾーン

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Deactivate this item
ja_JP: この項目を無効化する

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default Icon
ja_JP: デフォルトアイコン

en: Default Template
ja_JP: デフォルトテンプレート

en: Default Term
ja_JP: デフォルト項目

en: Default Value
ja_JP: 初期値

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
ja_JP: 前のアコーディオンを停止するエンドポイントを定義します。このアコーディオンは表示されません。

en: Delay Initialization
ja_JP: 初期化を遅延させる

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Field Group
ja_JP: フィールドグループを削除

en: Delete Terms Capability
ja_JP: ターム削除機能

en: Delete With User
ja_JP: ユーザーと一緒に削除

en: Delete field
ja_JP: フィールドを削除

en: Describes the Parent field on the Edit Tags screen.
ja_JP: タグの編集画面の親フィールドの説明文です。

en: Description
ja_JP: 説明

en: Description Field Description
ja_JP: フィールドディスクリプションの説明

en: Desktop Icon
ja_JP: デスクトップアイコン

en: Discussion
ja_JP: ディスカッション

en: Dismiss Icon
ja_JP: 閉じるアイコン

en: Display Format
ja_JP: 表示形式

en: Display Title
ja_JP: タイトルを表示

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
ja_JP: 投稿タイプの一覧画面にタクソノミーの項目を表示します。

en: Display this accordion as open on page load.
ja_JP: このアコーディオンをページの読み込み時に開いた状態で表示します。

en: Displays text alongside the checkbox
ja_JP: チェックボックスの横にテキストを表示

en: Displays the WordPress WYSIWYG editor as seen in Posts and Pages allowing for a rich text-editing experience that also allows for multimedia content.
ja_JP: 投稿や固定ページのような WYSIWYG エディタを表示し、マルチメディアコンテンツにも対応したリッチなテキスト編集を可能にします。

en: Document Icon
ja_JP: ドキュメントアイコン

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Done
ja_JP: 完了

en: Download Icon
ja_JP: ダウンロードアイコン

en: Drag to reorder
ja_JP: ドラッグして順序を変更

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Duplicate field
ja_JP: フィールドを複製

en: Duplicate post type
ja_JP: 投稿タイプを複製

en: Duplicate taxonomy
ja_JP: タクソノミーを複製

en: Duplicate this item
ja_JP: この項目を複製

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit %s
ja_JP: %s を編集

en: Edit Field
ja_JP: フィールドを編集

en: Edit Field Group
ja_JP: フィールドグループを編集

en: Edit File
ja_JP: ファイルを編集

en: Edit Icon
ja_JP: 編集アイコン

en: Edit Image
ja_JP: 画像を編集

en: Edit Item
ja_JP: 項目を編集

en: Edit Post
ja_JP: 投稿の編集

en: Edit Post Type
ja_JP: 投稿タイプを編集

en: Edit Tag
ja_JP: タグを編集

en: Edit Taxonomy
ja_JP: タクソノミーを編集

en: Edit Terms Capability
ja_JP: ターム編集機能

en: Edit field
ja_JP: フィールドを編集

en: Edit field group
ja_JP: フィールドグループを編集

en: Edit file
ja_JP: ファイルを編集

en: Edit image
ja_JP: 画像を編集

en: Editor
ja_JP: エディター

en: Elements
ja_JP: 要素

en: Email
ja_JP: メール

en: Email Icon
ja_JP: メールアイコン

en: Embed Size
ja_JP: 埋め込みサイズ

en: Enable Transparency
ja_JP: 透明度の有効化

en: Endpoint
ja_JP: エンドポイント

en: Enter URL
ja_JP: URL を入力

en: Enter each choice on a new line.
ja_JP: 選択肢を改行で区切って入力してください。

en: Enter each default value on a new line
ja_JP: 新しい行に各デフォルト値を入力してください

en: Error loading field.
ja_JP: フィールドの読み込みエラー。

en: Error uploading file. Please try again
ja_JP: ファイルアップロードエラー。もう一度お試しください

en: Escape HTML
ja_JP: HTML をエスケープ

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Exclude From Search
ja_JP: 検索から除外する

en: Expand Details
ja_JP: 詳細を展開

en: Expand the functionality of WordPress beyond standard posts and pages with custom post types.
ja_JP: カスタム投稿タイプを使用して、WordPress の機能を投稿や固定ページを越えて拡張しましょう。

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export As JSON
ja_JP: JSON をエクスポート

en: Export Field Groups
ja_JP: フィールドグループをエクスポート

en: Expose this post type in the REST API.
ja_JP: この投稿タイプをREST APIで公開する。

en: External Icon
ja_JP: 外部アイコン

en: Facebook Icon
ja_JP: Facebook アイコン

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Featured image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Feed URL
ja_JP: フィード URL

en: Feedback
ja_JP: フィードバック

en: Feedback Icon
ja_JP: フィードバックアイコン

en: Field
ja_JP: フィールド

en: Field Group
ja_JP: フィールドグループ

en: Field Group Title
ja_JP: フィールドグループタイトル

en: Field Group(s)
ja_JP: フィールドグループ

en: Field Groups
ja_JP: フィールドグループ

en: Field Keys
ja_JP: フィールドキー

en: Field Label
ja_JP: フィールドラベル

en: Field Name
ja_JP: フィールド名

en: Field Settings Tabs
ja_JP: フィールド設定タブ

en: Field Type
ja_JP: フィールドタイプ

en: Field group deleted.
ja_JP: フィールドグループを削除しました。

en: Field group draft updated.
ja_JP: フィールドグループ下書きを更新しました。

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
ja_JP[0]: %s件のフィールドグループを複製しました。

en: Field group linked successfully. | Field groups linked successfully.
ja_JP[0]: フィールドグループが正常にリンクされました。

en: Field group published.
ja_JP: フィールドグループを公開しました。

en: Field group saved.
ja_JP: フィールドグループを保存しました。

en: Field group scheduled for.
ja_JP: フィールドグループを公開予約しました。

en: Field group submitted.
ja_JP: フィールドグループを送信しました。

en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
ja_JP[0]: %s件のフィールドグループを同期しました。

en: Field group title is required
ja_JP: フィールドグループのタイトルは必須です

en: Field group updated.
ja_JP: フィールドグループを更新しました。

en: Field groups with a lower order will appear first
ja_JP: 下位のフィールドグループを最初に表示

en: Field moved to other group
ja_JP: フィールドは他のグループに移動しました

en: Field type does not exist
ja_JP: フィールドタイプが存在しません

en: Fields
ja_JP: フィールド

en: File
ja_JP: ファイル

en: File Array
ja_JP: ファイル配列

en: File ID
ja_JP: ファイル ID

en: File URL
ja_JP: ファイルの URL

en: File name
ja_JP: ファイル名

en: File size
ja_JP: ファイルサイズ

en: File size must be at least %s.
ja_JP: ファイルサイズは %s 以上である必要があります。

en: File size must not exceed %s.
ja_JP: ファイルサイズは %s 以下である必要があります。

en: File type must be %s.
ja_JP: ファイル形式は %s である必要があります。

en: Filter %s by date
ja_JP: %s 日時で絞り込み

en: Filter %s list
ja_JP: %s リストを絞り込み

en: Filter By Item
ja_JP: アイテムをフィルタリング

en: Filter Icon
ja_JP: フィルターアイコン

en: Filter Items List
ja_JP: 項目一覧の絞り込み

en: Filter by %s
ja_JP: %s で絞り込む

en: Filter by Post Status
ja_JP: 投稿ステータスで絞り込む

en: Filter by Post Type
ja_JP: 投稿タイプでフィルター

en: Filter by Role
ja_JP: 権限グループで絞り込む

en: Filter by Taxonomy
ja_JP: タクソノミーで絞り込み

en: Filter by category
ja_JP: カテゴリーで絞り込む

en: Filter posts list
ja_JP: 投稿リストの絞り込み

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: Find current location
ja_JP: 現在の場所を検索

en: Flag Icon
ja_JP: 旗アイコン

en: Flexible Content
ja_JP: 柔軟なコンテンツ

en: Flexible Content Field
ja_JP: 柔軟コンテンツフィールド

en: Flip Horizontal Icon
ja_JP: 水平に反転アイコン

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
ja_JP: 下記のように記述すると、値とラベルの両方を制御することができます:

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Forms
ja_JP: フォーム

en: Forms Icon
ja_JP: フォームアイコン

en: Forums Icon
ja_JP: フォーラムアイコン

en: Front Page
ja_JP: フロントページ

en: Front URL Prefix
ja_JP: フロント URL プレフィックス

en: Full Size
ja_JP: フルサイズ

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Gallery Field
ja_JP: ギャラリーフィールド

en: Gallery Icon
ja_JP: ギャラリーアイコン

en: General
ja_JP: 全般

en: Generate PHP
ja_JP: PHP を生成

en: Genre
ja_JP: ジャンル

en: Genres
ja_JP: ジャンル

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
ja_JP: 投稿、ページ、カスタム投稿タイプ、その他の WordPress コンテンツ用の新しいカスタム フィールドの作成を始めましょう。

en: Google Icon
ja_JP: Google アイコン

en: Google Map
ja_JP: Google マップ

en: Grid View Icon
ja_JP: グリッドビューアイコン

en: Group
ja_JP: グループ

en: Group Settings
ja_JP: グループ設定

en: Groups Icon
ja_JP: グループアイコン

en: HTML Icon
ja_JP: HTML アイコン

en: Hammer Icon
ja_JP: ハンマーアイコン

en: Has any value
ja_JP: 任意の値あり

en: Has no user selected
ja_JP: ユーザーが選択されていません

en: Has no value
ja_JP: 値がない場合

en: Heading Icon
ja_JP: 見出しアイコン

en: Heart Icon
ja_JP: ハートアイコン

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Help & Support
ja_JP: ヘルプとサポート

en: Help Icon
ja_JP: ヘルプアイコン

en: Hex String
ja_JP: 16進値文字列

en: Hidden Icon
ja_JP: 非表示アイコン

en: Hide on screen
ja_JP: 画面上で非表示

en: Hide&nbsp;details
ja_JP: 詳細を隠す

en: Hierarchical
ja_JP: 階層的

en: High (after title)
ja_JP: 高 (タイトルの後)

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: Hourglass Icon
ja_JP: 砂時計アイコン

en: ID (alt) Icon
ja_JP: ID (alt) アイコン

en: ID Icon
ja_JP: IDアイコン

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
ja_JP: 複数のフィールドグループが編集画面に表示される場合、最初のフィールドグループ (最小の番号を持つもの) のオプションが使用されます

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image Array
ja_JP: 画像配列

en: Image ID
ja_JP: 画像 ID

en: Image Icon
ja_JP: 画像アイコン

en: Image URL
ja_JP: 画像 URL

en: Image height must be at least %dpx.
ja_JP: 画像の高さは %dpx 以上である必要があります。

en: Image height must not exceed %dpx.
ja_JP: 画像の高さは %dpx 以下である必要があります。

en: Image width must be at least %dpx.
ja_JP: 画像の幅は %dpx 以上である必要があります。

en: Image width must not exceed %dpx.
ja_JP: 画像の幅は %dpx 以下である必要があります。

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import Field Groups
ja_JP: フィールドグループをインポート

en: Import JSON
ja_JP: JSON をインポート

en: Import file empty
ja_JP: 空ファイルのインポート

en: Imported 1 item | Imported %s items
ja_JP[0]: インポートした %s 項目

en: In the editor used as the placeholder of the title.
ja_JP: タイトルのプレースホルダーとして使用されます。

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 停止中 <span class="count">(%s)</span>

en: Incorrect file type
ja_JP: 不正なファイルの種類

en: Indent Icon
ja_JP: インデントアイコン

en: Info Icon
ja_JP: 情報アイコン

en: Information
ja_JP: 情報

en: Insert More Icon
ja_JP: 挿入アイコン

en: Insert into %s
ja_JP: %s に挿入

en: Insert into post
ja_JP: 投稿に挿入

en: Instagram Icon
ja_JP: Instagram アイコン

en: Instruction Placement
ja_JP: 手順の配置

en: Instructions
ja_JP: 手順

en: Interactive Icon
ja_JP: 対話アイコン

en: Invalid field group parameter(s).
ja_JP: 無効なフィールドグループパラメータ。

en: Invalid nonce.
ja_JP: 無効な nonce。

en: Invalid post ID.
ja_JP: 無効な投稿 ID です。

en: Invalid post type selected for review.
ja_JP: レビューには無効な投稿タイプが選択されています。

en: Invalid request args.
ja_JP: 無効なリクエストです。

en: Invalid request.
ja_JP: 無効なリクエストです。

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ja_JP: 続行する前にデータベースをバックアップすることを強くおすすめします。本当に更新ツールを今すぐ実行してもよいですか ?

en: Italic Icon
ja_JP: イタリックアイコン

en: Item Link
ja_JP: 項目のリンク

en: Item Link Description
ja_JP: リンク項目の説明

en: Item Published
ja_JP: 公開済み項目

en: Item Published Privately
ja_JP: 限定公開された項目

en: Item Reverted To Draft
ja_JP: 下書きに戻された項目

en: Item Scheduled
ja_JP: 公開予約済み項目

en: Item Updated
ja_JP: 項目を更新しました

en: Items List
ja_JP: 項目リスト

en: JSON (newer)
ja_JP: JSON (新しい)

en: Key
ja_JP: キー

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Label Placement
ja_JP: ラベルの配置

en: Labels
ja_JP: ラベル

en: Laptop Icon
ja_JP: ラップトップアイコン

en: Large
ja_JP: 大

en: Last updated: %s
ja_JP: 最終更新日: %s

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Layout Icon
ja_JP: レイアウトアイコン

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn More Icon
ja_JP: 詳細アイコン

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn more.
ja_JP: さらに詳しく。

en: Learn&nbsp;more
ja_JP: さらに詳しく

en: Leave blank for no limit
ja_JP: 制限しない場合は空白にする

en: Left aligned
ja_JP: 左揃え

en: Library
ja_JP: ライブラリ

en: Lightbulb Icon
ja_JP: 電球アイコン

en: Limit the media library choice
ja_JP: メディアライブラリの選択肢を制限

en: Link
ja_JP: リンク

en: Link Array
ja_JP: リンク配列

en: Link URL
ja_JP: リンク URL

en: Link field groups
ja_JP: フィールドグループ

en: LinkedIn Icon
ja_JP: LinkedIn アイコン

en: List the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls.
ja_JP: タグクラウドウィジェットにタクソノミーを表示

en: Load Terms
ja_JP: タームを読み込む

en: Load value from posts terms
ja_JP: 投稿タームから値を読み込む

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: Loading diff
ja_JP: 差分を読み込み中

en: Local JSON
ja_JP: ローカル JSON

en: Located in plugin: %s
ja_JP: プラグイン中の位置: %s

en: Located in theme: %s
ja_JP: テーマ内の位置: %s

en: Located in: %s
ja_JP: 位置: %s

en: Location
ja_JP: 位置

en: Location (alt) Icon
ja_JP: ロケーション (alt) アイコン

en: Location Icon
ja_JP: ロケーションアイコン

en: Location Rules
ja_JP: ロケーションルール

en: Location type "%s" is already registered.
ja_JP: 位置タイプ「%s」はすでに登録されています。

en: Lock Icon
ja_JP: ロックアイコン

en: Logged in
ja_JP: ログイン済み

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
ja_JP: 小文字、アンダースコア、ダッシュのみ、最大20文字。

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
ja_JP: 小文字、アンダースコア、ダッシュのみ、最大32文字

en: Manage License
ja_JP: ライセンスの管理

en: Manage Terms Capability
ja_JP: ターム管理機能

en: Marker Icon
ja_JP: マーカーアイコン

en: Maximum
ja_JP: 最大

en: Maximum Posts
ja_JP: 最大投稿数

en: Maximum Value
ja_JP: 最大値

en: Maximum values reached ( {max} values )
ja_JP: 最大値 ({max}) に達しました

en: Medium
ja_JP: 中

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Menu Icon
ja_JP: メニュー アイコン

en: Menu Item
ja_JP: メニュー項目

en: Menu Label
ja_JP: メニューラベル

en: Menu Locations
ja_JP: メニューの位置

en: Menu Name
ja_JP: メニュー名

en: Menu Position
ja_JP: メニューの位置

en: Menu items
ja_JP: メニュー項目

en: Menus
ja_JP: メニュー

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Meta Box
ja_JP: メタボックス

en: Meta Box Sanitization Callback
ja_JP: メタボックスのサニタイズコールバック

en: Microphone Icon
ja_JP: マイクアイコン

en: Minimum
ja_JP: 最小

en: Minimum Posts
ja_JP: 最小投稿数

en: Minimum Value
ja_JP: 最小値

en: More
ja_JP: 詳細

en: More Tools from WP Engine
ja_JP: WP Engine 他のツール

en: Most Used
ja_JP: 最も使われている

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move Complete.
ja_JP: 移動が完了しました。

en: Move Custom Field
ja_JP: カスタムフィールドを移動

en: Move Field
ja_JP: フィールドを移動

en: Move field to another group
ja_JP: フィールドを別のグループへ移動

en: Movie
ja_JP: 映画

en: Movies
ja_JP: 映画

en: Multi Select
ja_JP: 複数選択

en: Multi-Expand
ja_JP: マルチ展開

en: Multiple Values
ja_JP: 複数値

en: Name
ja_JP: 名前

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ja_JP: テキスト

en: Namespace Route
ja_JP: 名前空間ルート

en: New %s
ja_JP: 新規 %s

en: New %s Name
ja_JP: 新規 %s 名

en: New Field
ja_JP: 新規フィールド

en: New Field Group
ja_JP: 新規フィールドグループ

en: New Item
ja_JP: 新規項目

en: New Item Name
ja_JP: 新規項目名

en: New Lines
ja_JP: 改行

en: New Post
ja_JP: 新規投稿

en: New Post Type
ja_JP: 新規投稿タイプ

en: New Tab Group
ja_JP: 新規タブグループ

en: New Tag Name
ja_JP: 新規タグ名

en: New Taxonomy
ja_JP: 新規タクソノミー

en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
ja_JP: ACF は初めてですか ? <a href="%s" target="_blank">入門ガイド</a>をお読みください。

en: No
ja_JP: いいえ

en: No %s found
ja_JP: %s が見つかりませんでした。

en: No %s found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に%sはありません

en: No Field Groups found
ja_JP: フィールドグループが見つかりません

en: No Field Groups found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にフィールドグループが見つかりません

en: No Fields found
ja_JP: フィールドが見つかりません

en: No Fields found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にフィールドが見つかりません

en: No Formatting
ja_JP: 書式設定なし

en: No Items Found
ja_JP: 項目が見つかりませんでした

en: No Meta Box
ja_JP: メタボックスなし

en: No Post Types found
ja_JP: 投稿タイプが見つかりません。

en: No Post Types found in Trash
ja_JP: ゴミ箱内に投稿タイプが見つかりませんでした。

en: No Taxonomies found
ja_JP: タクソノミーが見つかりません

en: No Taxonomies found in Trash
ja_JP: ゴミ箱内にタクソノミーが見つかりませんでした。

en: No Terms
ja_JP: 項目はありません

[ctx: No Terms]
en: No %s
ja_JP: %s なし

en: No description
ja_JP: 説明はありません

en: No field groups
ja_JP: フィールドグループはありません

en: No field groups selected
ja_JP: フィールド未選択

en: No fields
ja_JP: フィールドはありません

en: No file selected
ja_JP: ファイルが選択されていません

en: No image selected
ja_JP: 画像が選択されていません

en: No matches found
ja_JP: 一致する項目がありません

en: No post types
ja_JP: 投稿タイプはありません

en: No posts
ja_JP: 投稿はありません

en: No posts found
ja_JP: 投稿が見つかりません

en: No search results for '%s'
ja_JP: 「%s」に合う検索結果はありません

en: No tags
ja_JP: タグなし

en: No tags found
ja_JP: タグが見つかりませんでした

en: No taxonomies
ja_JP: タクソノミーはありません

en: No terms
ja_JP: タームはありません

en: No toggle fields available
ja_JP: 利用可能な切り替えフィールドがありません

en: No updates available.
ja_JP: 利用可能な更新はありません。

en: Normal (after content)
ja_JP: 通常 (コンテンツの後)

en: Not Found
ja_JP: 見つかりません

en: Nothing to import
ja_JP: インポート対象がありません

en: Number
ja_JP: 番号

en: Off Text
ja_JP: 無効化時のテキスト

en: On Text
ja_JP: アクティブ時のテキスト

en: Open
ja_JP: 受付中

en: Opens in a new window/tab
ja_JP: 新しいウィンドウまたはタブで開く

en: Options
ja_JP: オプション

en: Options Page
ja_JP: オプションページ

en: Options Pages
ja_JP: 設定ページ

en: Order
ja_JP: 順序

en: Order No.
ja_JP: 表示順番

en: Original
ja_JP: オリジナル

en: Other
ja_JP: その他

en: Outdent Icon
ja_JP: アウトデントアイコン

en: Overview
ja_JP: 概要

en: PDF Icon
ja_JP: PDF アイコン

en: PRO Only
ja_JP: PRO 限定

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Page Attributes
ja_JP: ページ属性

en: Page Link
ja_JP: ページリンク

en: Page Parent
ja_JP: 親ページ

en: Page Template
ja_JP: 固定ページテンプレート

en: Page Type
ja_JP: ページタイプ

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Pagination
ja_JP: ページ送り

en: Palm Tree Icon
ja_JP: ヤシの木アイコン

en: Paragraph Icon
ja_JP: 段落アイコン

en: Parent
ja_JP: 親

en: Parent %s
ja_JP: 親 %s

en: Parent %s:
ja_JP: 親の%s:

en: Parent Category
ja_JP: 親カテゴリー

en: Parent Category:
ja_JP: 親カテゴリー:

en: Parent Field Description
ja_JP: 親フィールドの説明

en: Parent Item
ja_JP: 親項目

en: Parent Page (has children)
ja_JP: 親ページ (子ページあり)

en: Parent Page:
ja_JP: 親ページ:

en: Parent-child terms in URLs for hierarchical taxonomies.
ja_JP: このタクソノミーが親子関係を持つかどうか。

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Paste Text Icon
ja_JP: テキスト貼り付けアイコン

en: Permalink
ja_JP: パーマリンク

en: Permalink Rewrite
ja_JP: パーマリンクのリライト

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
ja_JP: このタクソノミーのパーマリンクは無効です。

en: Permissions
ja_JP: パーミッション

en: Pets Icon
ja_JP: ペットアイコン

en: Pinterest Icon
ja_JP: Pinterest アイコン

en: Placeholder Text
ja_JP: プレースホルダーテキスト

en: Placement
ja_JP: 配置

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
ja_JP: また、すべてのプレミアムアドオン ( %s) が最新版に更新されていることを確認してください。

en: Please contact your site administrator or developer for more details.
ja_JP: 詳細については、サイト管理者または開発者にお問い合わせください。

en: Please select at least one site to upgrade.
ja_JP: アップグレードするサイトを1つ以上選択してください。

en: Please select the destination for this field
ja_JP: このフィールドの移動先を選択してください

en: Please select the field groups to link.
ja_JP: リンクするフィールドグループを選択してください。

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
ja_JP: お困りの際は「ヘルプとサポート」タブからお問い合わせください。

en: Plural Capability Name
ja_JP: 複数の権限名

en: Plural Label
ja_JP: 複数ラベル

en: Plus (alt) Icon
ja_JP: プラス (alt) アイコン

en: Podio Icon
ja_JP: Podioアイコン

en: Popular
ja_JP: 人気

en: Popular %s
ja_JP: 人気の %s

en: Popular Items
ja_JP: よく使う項目

en: Popular Tags
ja_JP: 人気のタグ

en: Popular fields
ja_JP: よく使うフィールド

en: Position
ja_JP: 位置

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Post Archives
ja_JP: 投稿アーカイブ

en: Post Attributes
ja_JP: 投稿の属性

en: Post Category
ja_JP: 投稿カテゴリー

en: Post Format
ja_JP: 投稿フォーマット

en: Post Formats
ja_JP: 投稿フォーマット

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Post Icon
ja_JP: 投稿アイコン

en: Post Link
ja_JP: 投稿リンク

en: Post Object
ja_JP: 投稿オブジェクト

en: Post Status
ja_JP: 投稿ステータス

en: Post Taxonomy
ja_JP: 投稿タクソノミー

en: Post Template
ja_JP: 投稿テンプレート

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Post Type Key
ja_JP: 投稿タイプキー

en: Post Types
ja_JP: 投稿タイプ

en: Post is equal to
ja_JP: 投稿が以下に等しい場合

en: Post published privately.
ja_JP: 投稿を限定公開しました。

en: Post published.
ja_JP: 投稿を公開しました.

en: Post reverted to draft.
ja_JP: 投稿を下書きに戻しました。

en: Post scheduled.
ja_JP: 投稿を予約しました.

en: Post type activated. | %s post types activated.
ja_JP[0]: 投稿タイプ %s が有効化されました。

en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
ja_JP[0]: 投稿タイプ %s が無効化されました。

en: Post type deleted.
ja_JP: 投稿タイプが削除されました。

en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
ja_JP[0]: 投稿タイプ %s が複製されました。

en: Post type saved.
ja_JP: 投稿タイプを保存しました。

en: Post type submitted.
ja_JP: 投稿タイプを送信しました。

en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
ja_JP[0]: 投稿タイプ %s が同期されました。

en: Post type updated.
ja_JP: 投稿タイプを更新しました。

en: Post updated
ja_JP: 投稿を更新しました

en: Post updated.
ja_JP: 投稿を更新しました。

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Posts Page
ja_JP: 投稿ページ

en: Posts list
ja_JP: 投稿リスト

en: Prepend
ja_JP: 先頭に追加

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
ja_JP: 追加のチェックボックスを先頭に追加して、すべての選択肢を切り替えます

en: Presentation
ja_JP: プレゼンテーション

en: Preview Size
ja_JP: プレビューサイズ

en: Printer Icon
ja_JP: プリンターアイコン

en: Privacy Icon
ja_JP: プライバシーアイコン

en: Provides a way to structure fields into groups to better organize the data and the edit screen.
ja_JP: データと編集画面をよりよく整理するために、フィールドをグループに構造化する方法を提供します。

en: Public
ja_JP: 一般公開

en: Publicly Queryable
ja_JP: 公開クエリ可

en: Query Variable
ja_JP: クエリー可変

en: Query Variable Support
ja_JP: クエリ変数のサポート

en: Quick Edit
ja_JP: クイック編集

en: Quote Icon
ja_JP: 引用アイコン

en: REST API Icon
ja_JP: REST API アイコン

en: RGBA Array
ja_JP: RGBA 配列

en: RGBA String
ja_JP: RGBA 文字列

en: RSS Icon
ja_JP: RSS アイコン

en: Radio Button
ja_JP: ラジオボタン

en: Radio Buttons
ja_JP: ラジオボタン

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Reading upgrade tasks...
ja_JP: アップグレードタスクを読み込んでいます...

en: Reddit Icon
ja_JP: Reddit アイコン

en: Regenerate
ja_JP: 再生成

en: Register
ja_JP: 登録

en: Registered Post Types (JSON)
ja_JP: 登録された投稿タイプ (JSON)

en: Relational
ja_JP: 関連

en: Relationship
ja_JP: 関係

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像を削除

en: Remove Icon
ja_JP: 削除アイコン

en: Remove featured image
ja_JP: アイキャッチ画像を削除

en: Remove file
ja_JP: ファイルを削除

en: Remove image
ja_JP: 画像を削除

en: Rename Capabilities
ja_JP: リネーム機能

en: Renew ACF PRO License
ja_JP: ACF プロ版を更新する

en: Renew License
ja_JP: ライセンスを更新

en: Repeater
ja_JP: 繰り返し

en: Repeater Field
ja_JP: リピーターフィールド

en: Required
ja_JP: 必須項目

en: Restrict which files can be uploaded
ja_JP: アップロード可能なファイルを制限

en: Restrict which images can be uploaded
ja_JP: アップロード可能な画像を制限

en: Restricted
ja_JP: 制限

en: Return Format
ja_JP: 戻り値の形式

en: Return Value
ja_JP: 返り値

en: Review changes
ja_JP: 変更をレビュー

en: Review local JSON changes
ja_JP: ローカルの JSON 変更をレビュー

en: Review sites & upgrade
ja_JP: サイトをレビューしてアップグレード

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
ja_JP: タクソノミーのキーをスラッグとして使用してURLを書き換えます。パーマリンク構造は次のようになります

en: Rotate Left Icon
ja_JP: 左回転アイコン

en: Row
ja_JP: 行

en: Rows
ja_JP: 行

en: Rules
ja_JP: ルール

en: Save 'custom' values to the field's choices
ja_JP: フィールドの選択肢として「カスタム」を保存する

en: Save 'other' values to the field's choices
ja_JP: フィールドの選択肢として「その他」を保存する

en: Save Changes
ja_JP: 変更内容を保存

en: Save Custom Values
ja_JP: カスタム値を保存

en: Save Format
ja_JP: 書式を保存

en: Save Other Choice
ja_JP: 他の選択肢を保存

en: Save Terms
ja_JP: タームを保存

en: Saved
ja_JP: 保存しました

en: Saved Icon
ja_JP: 保存アイコン

en: Seamless (no metabox)
ja_JP: シームレス (メタボックスなし)

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search %s
ja_JP: %s を検索

en: Search Field Groups
ja_JP: フィールドグループを検索

en: Search Fields
ja_JP: フィールドを検索

en: Search Items
ja_JP: 項目を検索

en: Search Post Types
ja_JP: 投稿タイプを検索

en: Search Posts
ja_JP: 投稿を検索

en: Search Tags
ja_JP: タグを検索

en: Search Taxonomies
ja_JP: タクソノミーを検索

en: Search fields...
ja_JP: フィールドを検索...

en: Search for address...
ja_JP: 住所を検索…

en: Search...
ja_JP: 検索…

en: Select %s
ja_JP: %sを選択

en: Select Color
ja_JP: 色を選択

en: Select Field
ja_JP: フィールド選択

en: Select Field Groups
ja_JP: フィールドグループを選択

en: Select Field Type
ja_JP: フィールドタイプを選択する

en: Select File
ja_JP: ファイルを選択

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択

en: Select Link
ja_JP: リンクを選択

en: Select Multiple
ja_JP: 複数選択

en: Select Options Pages
ja_JP: オプションページを選択

en: Select Post Types
ja_JP: 投稿タイプを選択

en: Select Taxonomies
ja_JP: タクソノミーを選択

en: Select default color
ja_JP: デフォルトの色を選択

en: Select one or many field groups...
ja_JP: 1つまたは複数のフィールド グループを選択します...

en: Select post type
ja_JP: 投稿タイプを選択

en: Select taxonomy
ja_JP: タクソノミーを選択

en: Select the appearance of this field
ja_JP: このフィールドの外観を選択

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
ja_JP: エクスポートしたい項目とエクスポート方法を選んでください。「JSON としてエクスポート」では別の ACF をインストールした環境でインポートできる JSON ファイルがエクスポートされます。「PHP の生成」ではテーマ内で利用できる PHP コードが生成されます。

en: Select the taxonomy to be displayed
ja_JP: 表示するタクソノミーを選択

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
ja_JP: このタクソノミーに使用するパーマリンクのタイプを選択します。

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
ja_JP: 1文字削除してください

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
ja_JP: %d文字を削除してください

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
ja_JP: 1つ以上の文字を入力してください

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
ja_JP: %d文字以上を入力してください

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
ja_JP: 読み込み失敗

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
ja_JP: 結果をさらに読み込み中&hellip;

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
ja_JP: 一致する項目がありません

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
ja_JP: 1件の結果が利用可能です。Enter を押して選択してください。

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ja_JP: %d件の結果が見つかりました。上下矢印キーを使って移動してください。

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
ja_JP: 検索中&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
ja_JP: 1項目のみ選択可能です

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
ja_JP: %d項目のみ選択可能です

en: Selected elements will be displayed in each result
ja_JP: 選択した要素がそれぞれの結果に表示されます

en: Selected file. Press tab to access file options.
ja_JP: 選択したファイル。ファイルオプションにアクセスするには Tab キーを押してください。

en: Selected image. Press tab to access image options.
ja_JP: 選択した画像。Tab キーを押して画像オプションにアクセスします。

en: Selection is greater than
ja_JP: 選択範囲が以下より大きい場合

en: Selection is less than
ja_JP: 選択範囲が以下より小さい場合

en: Send Trackbacks
ja_JP: トラックバック送信

en: Separate %s with commas
ja_JP: %s が複数ある場合はコンマで区切る

en: Separate Items With Commas
ja_JP: 項目が複数ある場合はコンマで区切ってください

en: Separate tags with commas
ja_JP: タグはコンマで区切ってください

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: Set Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像を設定

en: Set featured image
ja_JP: アイキャッチ画像を設定

en: Set the initial zoom level
ja_JP: 地図のデフォルトズームレベルを設定

en: Sets the textarea height
ja_JP: テキストエリアの高さを設定

en: Sets whether posts should be excluded from search results and taxonomy archive pages.
ja_JP: サイト内検索やタクソノミーアーカイブから投稿を除外するかどうかを設定。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Shortcode Icon
ja_JP: ショートコードアイコン

en: Show Admin Column
ja_JP: 管理画面でカラムを表示

en: Show Color Wheel
ja_JP: カラーホイールを表示

en: Show Custom Palette
ja_JP: カスタムパレットを表示

en: Show In Admin Bar
ja_JP: 管理バーの表示

en: Show In REST API
ja_JP: REST API で表示

en: Show In UI
ja_JP: UI に表示

en: Show Media Upload Buttons
ja_JP: メディアアップロードボタンを表示

en: Show in REST API
ja_JP: REST API で表示

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
ja_JP: タクソノミーをクイック/一括編集パネルで表示

en: Show this field group if
ja_JP: このフィールドグループを表示する条件

en: Show this field if
ja_JP: このフィールドグループの表示条件

en: Show&nbsp;details
ja_JP: 詳細を表示

en: Shown in field group list
ja_JP: フィールドグループリストに表示

en: Side
ja_JP: サイド

en: Single Value
ja_JP: 単一値

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
ja_JP: スペースは不可、アンダースコアとダッシュは使用可能

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
ja_JP: 単語。スペースは不可、アンダースコアとダッシュは使用可能。

en: Singular Label
ja_JP: 単数ラベル

en: Site
ja_JP: サイト

en: Site is up to date
ja_JP: サイトは最新状態です

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
ja_JP: %1$s から %2$s へのデータベースのアップグレードが必要です

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Sorry, this browser does not support geolocation
ja_JP: お使いのブラウザーは位置情報機能に対応していません

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
ja_JP: このフィールドグループは diff 比較に使用できません。

en: Sorry, you do not have permission to do that.
ja_JP: その操作を行う権限がありません。

en: Sort Terms
ja_JP: キーワード並び替え

en: Spam Detected
ja_JP: スパムを検出しました

en: Specify custom colors
ja_JP: カスタムカラーを指定する

en: Specify the returned value on front end
ja_JP: フロントエンドへの返り値を指定してください

en: Specify the style used to render the selected fields
ja_JP: 選択したフィールドのレンダリングに使用されるスタイルを指定します

en: Specify the value returned
ja_JP: 戻り値を指定します

en: Spellcheck Icon
ja_JP: スペルチェックアイコン

en: Spotify Icon
ja_JP: Spotify アイコン

en: Spreadsheet Icon
ja_JP: スプレッドシート アイコン

en: Standard (WP metabox)
ja_JP: 標準 (WP メタボックス)

en: Status Icon
ja_JP: ステータスアイコン

en: Step Size
ja_JP: ステップサイズ

en: Strikethrough Icon
ja_JP: 打ち消しアイコン

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Stylized UI
ja_JP: スタイリッシュな UI

en: Sub Fields
ja_JP: サブフィールド

en: Super Admin
ja_JP: 特権管理者

en: Support
ja_JP: サポート

en: Supports
ja_JP: サポート

en: Sync
ja_JP: 同期

en: Sync available
ja_JP: 同期が利用できます

en: Sync changes
ja_JP: 変更を同期

en: Tab
ja_JP: タブ

en: Table
ja_JP: テーブル

en: Table Icon
ja_JP: テーブルアイコン

en: Tabs
ja_JP: タブ

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Tag Cloud
ja_JP: タグクラウド

en: Tag Link
ja_JP: タグリンク

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Tags Meta Box
ja_JP: タグメタボックス

en: Tags list
ja_JP: タグ一覧

en: Tags list navigation
ja_JP: タグリストナビゲーション

en: Target Field
ja_JP: ターゲットフィールド

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: Taxonomy Key
ja_JP: タクソノミーキー

en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
ja_JP[0]: %s タクソノミーを有効化しました。

en: Taxonomy deleted.
ja_JP: タクソノミーを削除しました。

en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
ja_JP[0]: %s タクソノミーを複製しました。

en: Taxonomy saved.
ja_JP: タクソノミーを保存する。

en: Taxonomy synchronized. | %s taxonomies synchronized.
ja_JP[0]: %s つのタクソノミーを同期しました。

en: Taxonomy updated.
ja_JP: タクソノミーを更新しました。

en: Term Description
ja_JP: タームの説明

en: Term ID
ja_JP: ターム ID

en: Term Name
ja_JP: 項目名

en: Term Object
ja_JP: タームオブジェクト

en: Term Slug
ja_JP: タームスラッグ

en: Term is equal to
ja_JP: タームが一致する

en: Terms
ja_JP: 規約

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text Area
ja_JP: テキストエリア

en: Text Color Icon
ja_JP: 文字の色アイコン

en: Text Only
ja_JP: テキストのみ

en: Text Page Icon
ja_JP: テキストページアイコン

en: Text shown when active
ja_JP: 有効時に表示するテキスト

en: Text shown when inactive
ja_JP: 無効化時に表示されるテキスト

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
ja_JP: %1$s v%2$sへの更新をありがとうございます。

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lower case and contains only letters, numbers, and hyphens.
ja_JP: 「スラッグ」は、URL に適した形式の名前です。通常はすべて小文字で、文字、数字、ハイフンのみが使用されます。

en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
ja_JP: %1$s フィールドは現在 %2$s フィールドグループにあります

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
ja_JP: Advanced Custom Fields プラグインは、WordPress の編集画面を追加フィールドでカスタマイズするためのビジュアルフォームビルダーと、カスタムフィールドの値を任意のテーマテンプレートファイルに表示するための直感的な API を提供します。

en: The capability name for assigning terms of this taxonomy.
ja_JP: 投稿などでこのタクソノミーのタームを設定するための権限

en: The capability name for deleting terms of this taxonomy.
ja_JP: このタクソノミーのタームを削除するための権限

en: The capability name for editing terms of this taxonomy.
ja_JP: このタクソノミーのタームを編集するための権限

en: The capability name for managing terms of this taxonomy.
ja_JP: このタクソノミーの管理画面へのアクセスを許可する権限

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
ja_JP: このページから移動した場合、変更は失われます

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
ja_JP: 以下のサイトはデータベースのアップグレードが必要です。更新したいものにチェックを入れて、%s をクリックしてください。

en: The format displayed when editing a post
ja_JP: 投稿編集時に表示される書式

en: The format returned via template functions
ja_JP: テンプレート関数で返されるフォーマット

en: The format used when saving a value
ja_JP: 値を保存するときに使用される形式

en: The post type key must be under 20 characters.
ja_JP: 投稿タイプのキーは20字以内にする必要があります。

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
ja_JP: "field_" という文字列はフィールド名の先頭に使うことはできません

en: The taxonomy key must be under 32 characters.
ja_JP: タクソノミーのキーは32字以内にする必要があります。

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
ja_JP: タクソノミーのキーは小文字の英数字、アンダースコア、またはダッシュのみが含まれます。

en: The type of icon to save.
ja_JP: 保存するアイコンのタイプ。

en: The value of icon to save.
ja_JP: 保存するアイコンの値。

en: This Field
ja_JP: このフィールド

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
ja_JP: 変更を保存するまでこのフィールドは移動できません

en: This is the name which will appear on the EDIT page
ja_JP: これは、編集ページに表示される名前です

en: This post type could not be registered because its key is in use by another post type registered by another plugin or theme.
ja_JP: この投稿タイプは、このキーが別のプラグインまたはテーマによって登録された別の投稿タイプによって使用されているため、登録できませんでした。

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
ja_JP: この投稿タイプキーは、ACF の別の投稿タイプによってすでに使用されているため、使用できません。

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
ja_JP: この投稿タイプキーは、ACF の外側で登録された別の投稿タイプによってすでに使用されているため、使用できません。

en: This provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
ja_JP: これは、スライド、チームメンバー、行動喚起表示などのコンテンツを繰り返し表示するためのソリューションで、繰り返し表示できる一連のサブフィールドの親として機能します。

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
ja_JP: これは、添付ファイルのコレクションを管理するためのインタラクティブなインターフェイスを提供します。ほとんどの設定は画像フィールドタイプと似ています。追加設定では、ギャラリーで新しい添付ファイルを追加する場所と、許可される添付ファイルの最小/最大数を指定できます。

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
ja_JP: このタクソノミーのキーはすでに ACF の他のタクソノミーで使用されているので使用できません。

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
ja_JP: このバージョンにはデータベースの改善が含まれており、アップグレードが必要です。

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Tickets (alt) Icon
ja_JP: チケット (alt) アイコン

en: Time Picker
ja_JP: 時間選択ツール

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
ja_JP: フィールドがクリックされるまで TinyMCE は初期化されません

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title Placeholder
ja_JP: タイトルプレースホルダー

en: Title shown on the edit screen for the field group meta box to use instead of the field group title
ja_JP: フィールドグループのタイトルの代わりに使用する、フィールドグループメタボックスの編集画面に表示されるタイトル

en: Toggle All
ja_JP: すべて切り替え

en: Toolbar
ja_JP: ツールバー

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Top Level Page (no parent)
ja_JP: 最上位レベルのページ (親ページなし)

en: Top aligned
ja_JP: 上揃え

en: Trackbacks
ja_JP: トラックバック

en: Translation Icon
ja_JP: 翻訳アイコン

en: True / False
ja_JP: 真/偽

en: Tutorial
ja_JP: チュートリアル

en: Twitter (alt) Icon
ja_JP: Twitter (alt) アイコン

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type to search...
ja_JP: 入力して検索…

en: URL Slug
ja_JP: URL スラッグ

en: URLs
ja_JP: URL

en: Underline Icon
ja_JP: 下線アイコン

en: Universal Access (alt) Icon
ja_JP: ユニバーサル アクセス (alt) アイコン

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unlink Icon
ja_JP: リンク解除アイコン

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update %s
ja_JP: %s を更新

en: Update (alt) Icon
ja_JP: 更新 (alt) アイコン

en: Update File
ja_JP: ファイルを更新

en: Update Image
ja_JP: 画像を更新

en: Update Item
ja_JP: アイテムを更新

en: Update Tag
ja_JP: タグを更新

en: Updates
ja_JP: 更新

en: Upgrade Database
ja_JP: データベースをアップグレード

en: Upgrade Sites
ja_JP: サイトをアップグレード

en: Upgrade complete.
ja_JP: アップグレードが完了しました。

en: Upgrade failed.
ja_JP: アップグレードに失敗しました。

en: Upgrade to ACF PRO
ja_JP: ACF プロ版へアップグレード

en: Upgrade to ACF PRO to create options pages in just a few clicks
ja_JP: ACF PRO にアップグレードするとオプションページをほんの数クリックで作成できます

en: Upgrade to PRO
ja_JP: プロ版にアップグレード

en: Upgrading data to version %s
ja_JP: データをバージョン%sへアップグレード中

en: Uploaded To This Item
ja_JP: この項目にアップロード

en: Uploaded to post
ja_JP: 投稿にアップロード

en: Uploaded to this %s
ja_JP: この %s にアップロードされました

en: Uploaded to this post
ja_JP: この投稿へのアップロード

en: Use AJAX to lazy load choices?
ja_JP: AJAX を使用して選択肢を遅延読み込みしますか ?

en: Use Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像を使用

en: Use a custom color palette by entering comma separated hex or rgba values
ja_JP: カンマ区切りの16進数または RGBA 値を入力してカスタムカラーパレットを使用します

en: Use colors from theme.json
ja_JP: theme.json の色を使用する

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User Array
ja_JP: ユーザー配列

en: User Form
ja_JP: ユーザーフォーム

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: User Object
ja_JP: ユーザーオブジェクト

en: User Role
ja_JP: ユーザー権限グループ

en: User is not equal to
ja_JP: ユーザーが一致しない

en: User unable to add new %s
ja_JP: ユーザーが新規 %s を追加できません

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose files.
ja_JP: WordPress ネイティブのメディアピッカーを使用して、ファイルをアップロードまたは選択します。

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose images.
ja_JP: 画像のアップロードや選択には、WordPress ネイティブのメディアピッカーを使用します。

en: Validate Email
ja_JP: メールを確認

en: Validation
ja_JP: 検証

en: Validation failed
ja_JP: 検証失敗

en: Validation successful
ja_JP: 検証成功

en: Value
ja_JP: 値

en: Value contains
ja_JP: 以下の値が含まれる場合

en: Value is equal to
ja_JP: 値が以下に等しい場合

en: Value is greater than
ja_JP: 値が以下より大きい場合

en: Value is less than
ja_JP: 値が以下より小さい場合

en: Value is not equal to
ja_JP: 値が以下に等しくない場合

en: Value matches pattern
ja_JP: 値が以下のパターンに一致する場合

en: Value must be a number
ja_JP: 値は数字である必要があります

en: Value must be a valid URL
ja_JP: 値は有効な URL である必要があります

en: Value must be equal to or higher than %d
ja_JP: 値は%d文字以上である必要があります

en: Value must be equal to or lower than %d
ja_JP: 値は%d文字以下である必要があります

en: Value must not exceed %d characters
ja_JP: 値は%d文字以内である必要があります

en: Various
ja_JP: 各種

en: Version %s
ja_JP: バージョン %s

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Video (alt) Icon
ja_JP: 動画 (alt) アイコン

en: Video (alt2) Icon
ja_JP: 動画 (alt2) アイコン

en: Video (alt3) Icon
ja_JP: 動画 (alt3) アイコン

en: Video Icon
ja_JP: 動画アイコン

en: View %s
ja_JP: %s を表示

en: View Field
ja_JP: フィールドを表示

en: View Field Group
ja_JP: フィールドグループを表示

en: View Item
ja_JP: 項目を表示

en: View Items
ja_JP: アイテムを表示

en: View Post
ja_JP: 投稿を表示

en: View Post Type
ja_JP: 投稿タイプを表示

en: View Posts
ja_JP: 投稿一覧を表示

en: View Pricing & Upgrade
ja_JP: 価格とアップグレードを見る

en: View Site Icon
ja_JP: サイト表示アイコン

en: View Tag
ja_JP: タグを表示

en: View Taxonomy
ja_JP: タクソノミーを表示

en: View details
ja_JP: 詳細を表示

en: Viewing back end
ja_JP: バックエンドで表示

en: Viewing front end
ja_JP: フロントエンドで表示

en: Visibility
ja_JP: 可視性

en: Visit website
ja_JP: サイトへ移動

en: Visual
ja_JP: ビジュアル

en: Visual & Text
ja_JP: ビジュアルとテキスト

en: Visual Only
ja_JP: ビジュアルのみ

en: WP Engine logo
ja_JP: WP Engine ロゴ

en: WYSIWYG Editor
ja_JP: リッチ エディター (WYSIWYG)

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
ja_JP: 私たちはサポートを非常に重要視しており、ACF を使ったサイトを最大限に活用していただきたいと考えています。何か問題が発生した場合には、複数の場所でサポートを受けることができます:

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
ja_JP: このフィールドの ACF ブロックでの使用は推奨されません。

en: Week Starts On
ja_JP: 週の始まり

en: WhatsApp Icon
ja_JP: WhatsApp アイコン

en: Widget
ja_JP: ウィジェット

en: Widgets
ja_JP: ウィジェット

en: Widgets Menus Icon
ja_JP: ウィジェットメニューアイコン

en: Width
ja_JP: 幅

en: WordPress (alt) Icon
ja_JP: WordPress (alt) アイコン

en: WordPress Icon
ja_JP: WordPress アイコン

en: Wrapper Attributes
ja_JP: ラッパー属性

en: Xing Icon
ja_JP: Xing アイコン

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes Icon
ja_JP: 承認アイコン

en: YouTube Icon
ja_JP: YouTube アイコン

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: [The ACF shortcode is disabled on this site]
ja_JP: [ACFショートコードはこのサイトでは無効化されています]

en: and
ja_JP: と

en: bbPress Icon
ja_JP: BbPress アイコン

en: class
ja_JP: クラス

en: copy
ja_JP: コピー

en: genre
ja_JP: ジャンル

en: id
ja_JP: ID

en: is developed and maintained by
ja_JP: によって開発され、維持されている

en: is equal to
ja_JP: 等しい

en: is not equal to
ja_JP: 等しくない

en: movie
ja_JP: 動画

[ctx: noun]
en: Clone
ja_JP: 複製

[ctx: noun]
en: Select
ja_JP: 選択

en: or
ja_JP: または

[ctx: post status]
en: Active
ja_JP: 有効

[ctx: post status]
en: Inactive
ja_JP: 無効

[ctx: post status]
en: Registration Failed
ja_JP: 登録に失敗しました

en: post type
ja_JP: 投稿タイプ

en: taxonomy
ja_JP: タクソノミー

[ctx: verb]
en: Edit
ja_JP: 編集

[ctx: verb]
en: Select
ja_JP: 選択

[ctx: verb]
en: Update
ja_JP: 更新

en: width
ja_JP: 横幅

en: ← Go to %s
ja_JP: ← %s へ戻る

en: ← Go to tags
ja_JP: ← タグへ戻る
